דף הבית אלבום ספר אורחים צור קשר
 
 

 נתונים וציטוטים מתוך כתבת התחקיר:  

" השרוטים " / מאת ורד לוי- ברזילי 

פורסמה במוסף "הארץ" בתאריך-12/05/2006 

 

הכתבה "השרוטים" הינה כתבת המשך לכתבה  "ירוק קטלני"  , אשר פורסמה  במוסף "הארץ" ב- 21/4/06 ועסקה בנסיבות מותה של הצעירה הגר אדלונד.

 מספרים: 

 • בכל שנה, יוצאים מישראל כ-50 אלף צעירים לטיול תרמילאים בדרום מזרח אסיה.
 • כ-30 אלף מתוכם מתנחלים לזמן מה בהודו.
 • 2,000 מהם חוזרים ארצה כשהם פגועים נפשית ברמות שונות כתוצאה משימוש בסמים.
 • 600 מהם מתאשפזים במחלקות פסיכיאטריות.
 • כרבע מכלל נפגעי הסמים הם נפגעי קנביס. כלומר, מקרב התרמילאים - כ-500 נפגעים בשנה.
 • בישראל מתהלכים כ-226 אלף צרכני חשיש ומריחואנה, מהם 32 אלף בני נוער.

  מאחר שאין צורך להגיע עד הודו כדי לחטוף התקף פסיכוטי מגראס ההערכה הסופית : 

 

 בין 800 ל-1,000 צעירים לוקים בנפשם מדי שנה, בעקבות שימוש בקנביס. 

 

קנביס פסיכוזיס : 

 Ø       שמו המלא של הצמח הוא קנביס סאטיבה, והוא מכיל עשרות חומרים. אחד מהם, דלתא טטראהידרוקנבינול, ובנוסח המקוצר, THC, הוא זה שמחולל את ההשפעות הפסיכואקטיוויות שאליהן עורגים המשתמשים.  

Ø       קנביס נצרך על ידי משתמשיו בצורות שונות: כמריחואנה, סם המופק מהעלים, הפרחים והגבעולים, שריכוז החומר הפעיל בו נע בין 1% ל-5%; כחשיש, סם שמופק מהשרף שממצים מן הצמח, והריכוז בו הוא כ-10%; כג'אראס או גנג'ה, הממוצים מן השרף, וריכוז החומר הפעיל בהם מגיע עד 20%; וכשמן חשיש - זיקוק משוכלל עוד יותר של השרף, המייצר נוזל שחור בריכוז של עד 60% חומר פעיל.  

Ø       רוב החומר הנצרך בישראל מוברח מסיני, שם מגדלים אותו בדואים. ריכוז החומר הפעיל בו כיום גדול פי שניים ויותר מן הריכוז שהיה בו לפני כמה עשורים.  

Ø       תוצאות השימוש לטווח קצר במינוני THC של עד 5%: משתמשים כאלה יחוו , בדרך כלל: "חוסר עכבות; דברנות; רוגע; תחושת נמנום; הרגשה טובה; חדווה; אופוריה; עיוותים בתפישת זמן ומרחק; רגישות מוגברת במגע, טעם וריח; צחוק ספונטאני" - וגם השפעות קצת פחות סימפטיות - "נזק בזיכרון לטווח קצר; ירידה ברמת הריכוז; פגיעה ביכולת לבצע מטלות מוטוריות מורכבות (כמו נהיגה)".

 Ø       אצל צרכני הקנביס בריכוזים הכבדים יותר, כמו הג'אראס ההודי, מתוספות השפעות כמו "סינסטזיאס (למשל, כשקול יוצר תחושה של צבע); הזיות; שיפוט לקוי; האטה בזמן תגובה; חוסר יכולת לבצע מטלות מוטוריות פשוטות". במינונים גבוהים עוד יותר, עלולה להתרחש "התפרצות פסיכוזה טוקסית אקוטית",  

Ø       הספרות הרפואית המעודכנת מתארת מחלות נפוצות כתוצאה משימוש בקנביס, ובהן סכיזופרניה והתפרצות של מאניה-דיפרסיה, אבל גם מחלה מיוחדת, "קנביס פסיכוזיס": זו מתבטאת במחשבות פרנואיות ותחושת רדיפה, סוג של שיגעון גדלות ובמקרים חמורים יותר התקפי אלימות עצמיים ואלימות נגד אחרים. 

 

הנה כמה פרטים שרצוי להתוודע אליהם לפני הג'וינט הראשון:   

עם קבוצות הסיכון נמנים :  

 • אנשים שלקו באירועים פסיכוטיים בעבר
 • מבוגרים ומתבגרים שסובלים מהתקפי חרדה ופאניקה
 • אנשים שיש להם קרוב משפחה מדרגה ראשונה עם בעיות נפשיות
 • מתבגרים וצעירים בעלי לקויות למידה מכל סוג שהוא, ומבוגרים שהיו להם לקויות למידה בעברם

   גם מי שאינו נמצא באף אחת מקבוצות הסיכון, אינו יכול להיות בטוח שלו זה לא יקרה.  

 

"קנביס גורם להתפרצויות פסיכוטיות ולמחלות נפש גם אצל אנשים רגילים ובריאים ללא כל רקע מוקדם".
  
 • ה-DSM (מדריך סטטיסטי אבחנתי) לפסיכיאטריה של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי, אימץ את המינוח "פסיכוזה הנגרמת על ידי קנביס" ורואה בה כעת "ישות קלינית בפני עצמה".
 
 • כיום, המטפלים מאוחדים בדעה ש"קנביס הוא סם מעורר הזיות, המביא לעיוות בתפישת הגוף, דה-פרסונליזציה, דה-ריאליזציה, חרדה ומחשבות פרנואידיות".

  

 התסמינים של הלוקים ב"קנביס פסיכוזיס" הם : 

 

 • אי שקט פסיכומוטורי;
 • תוקפנות גופנית;
 • מחשבות גדלות;
 • מעוף מחשבות;
 • לחץ מהיר של מחשבות;
 • מחשבות שווא של רדיפה;
 • הזיות של שמיעה וראייה (קולות, צבעים).
    
אצל צעירים ומתבגרים הוכח קשר בין נטילת קנביס וביןהפרעות חרדה, דיכאון ואף יותר סיכון להתאבדות

  

נמצאה שכיחות גבוהה של התופעות האלה במיוחד אצל מעשני מריחואנה בפעם הראשונה, או אצל כאלה שהגדילו את הכמות מעל הכמות שבדרך כלל נהגו לצרוך.  

 

מדובר בסם בעל פוטנציאל סיכון בתחום מחלות הנפש
  
 • הג'אראס ההודי מכיל ריכוז גבוה יותר של החומר הפעיל.
 • מספר הנפגעים גדול מזה שנוהגים לנקוב בו.
 
לפחות 10% נפגעים ברמות כאלה ואחרות

 

הנפגעים הנעלמים:  

נטילה מתמשכת של קנביס גוררת :פגיעות בזיכרון לטווח קצר, בקשב, ביכולת מילולית, ביכולת לאגור מידע, בכישורי למידה.  

פגיעה אשר נמצאה אצל מעשנים כבדים, יומיומיים: 

 AMotivational Syndrome  (חוסר מוטיווציה כללי) אפיונים:הפרעות בריכוז, בזיכרון, ברצייה, בתפקוד חברתי.

  

כמה מן התופעות שוככות או נעלמות שבועות אחדים לאחר הפסקת השימוש.  

ד"ר חיים מהל, פסיכיאטר :"כבר כמה שנים, שאני נתקל בתופעה, וגם שומע מחברים, ממכרים, על הילדים שלהם בני העשרים ומשהו שיש להם בעיה, רק שהם לא קושרים את זה לעובדה שהילדים מעשנים".

 אתה יכול לתת דוגמה? "הנה המונולוג ה קלאסי: היה לנו ילד נורא מוצלח. נבון. תלמיד טוב בבית ספר. כישרוני. מצייר, או מנגן. או ספורטאי נהדר. היה ברור לכולם שהוא יסיים אוניברסיטה בהצטיינות. צפינו לו גדולות. והנה, מה קרה? הילד בן 25 אולי בן 30 עוד מעט, לא ממש מתפקד: חי על חשבון ההורים. תלוש. לא עובד, או שעובד בעבודות מזדמנות. בקושי סיים איזו מכללה נידחת, אם בכלל סיים משהו. לא עושה שום דבר עם עצמו. ישן חצי יממה. ההורים לא מבינים מה קרה".  

מה קרה? "הילד מעשן חשיש או גראס כבר חמש או עשר שנים. ההורים לא עשו מזה עניין, כי הם הורים 'קולים'. הם היו היפים בשנות ה-60 או ה-70. גם הם עישנו. הילד אפילו לא היה צריך להסתיר את זה מהם, כי יש לו הורים ליברלים, מודרניים. מבינים עניין.  הם לא לקחו בחשבון שהגראס של אז והגראס של היום הם לא אותו הדבר. כי המגדלים השביחו את הצמח והיום הוא מרוכז פי כמה וכמה. והילד נפגע. כי לאחר שימוש של שנים בקנביס, וזה הוכח במחקרים מדעיים, יש לו ירידה ביכולות קוגניטיביות, פגיעה במיקוד, פגיעה ביכולות למידה ובריכוז."  "סקר שעשו באוניברסיטת תל אביב הראה ש-21% מהסטודנטים המשתמשים העידו שהסם מפריע להם ללמוד. יש להם בעיות שינה. הם סובלים מ-A-Motivational Syndrome. אלה ילדים גבוליים, חולים. להם אני קורא 'הנפגעים הנעלמים'".  

כמה צעירים כאלה מסתובבים היום בארץ? "אלפים, בטוח. אולי עשרות אלפים. כל מי שקורא עכשיו את התיאור, שיעצור ויחשוב: כמה כאלה, גבוליים, הוא מכיר? אלה לא מגיעים לכפר איזון או למלכישוע. הם לא ניתנים לכימות. הם הילדים של החברים שלך ושלי. אין להם שם ואין להם מספר. הם צריכים להטריד כל חברה וכל מדינה שפויה. הם זקוקים לעזרה. הם עלולים לפתח אובדנות. הם סוג של טפילים חברתיים. הם לא יצרנים, הם לא יצירתיים, הם גבוליים מבחינת התפקוד שלהם בכל מישור של החיים".  

  מתוך מחקרים: 

·         מי שמעשן קנביס יותר מ-10 שנים, הוא בעל סיכוי גדול פי 20 להתפרצות של מחלה פסיכוטית.

·         מי שהתחיל לצרו ך קנביס בגיל 14-16, סיכוייו ללקות במחלת נפש גדולים פי 4-6 מהממוצע בכלל האוכלוסייה.

·         מי שמשתמש באופן יומיומי מגביר באופן משמעותי הפרעות פסיכוטיות, כגון חרדות.

   הבורות של המעשנים ביחס לחומר שהם מכניסים לגופם:.

  q       "בהודו חלק ניכר מהג'אראס מכיל גם אל-אס-די, כדי לגרום למעשנים אפקט חזק יותר. כשהם באים לפה ואומרים 'עישנתי רק ירוק', זה לא ממש ככה. כי היה בזה עוד משהו.  q       "בישראל, כמעט כל החומר מגיע ממצרים, מסיני, מהבדואים. בדקו במעבדות ומצאו בזה תוספות קטנות של רעל עכברים, או של מתדון, או של אופיום, וכל מיני זוועות אחרות".    

אלה שכמעט התאבדו : 

בכפר איזון אומרים שאילו אפשר היה לספור לא רק את אלה שהתאבדו בגלל סמים, אלא גם את אלה שכמעט התאבדו, היינו נבהלים מאוד מהמספרים.  

Ø       "מטופל אחד היה במרפסת בביתו, בקומה החמישית, ורצה 'פשוט לצאת ממנה' כדי להוכיח להוריו שכוח הכבידה לא תופס לגביו", מספר עמרי פריש.

 Ø       "אחר, נעמד באמצע הכביש המהיר, הוריו הצילו אותו ברגע האחרון. הוא אמר להם שרצה להוכיח להם שבאמצעות האנרגיה הקוסמית שספג, הוא יכול לעצור מכוניות נוסעות". 

Ø       "אחד נסע עם אבא שלו במכונית, פתח את הדלת וניסה לצאת החוצה, כדי להראות לאביו שהוא יכול לרוץ לצד המכונית בקצב שלה, כי הוא סטיב אוסטין."  

Ø       "שני מטופלים נעצרו על ידי המשטרה כשהם נוסעים במהירות בכביש החוף נגד התנועה. לא היה להם מושג מה רוצים מהם, הם אמרו שהם בסדר גמור, וכל האחרים נוסעים הפוך."  

Ø       "מטופלת צעירה אחת הייתה בטוחה שהיא יכולה לעוף כמו ציפור, ועצרו אותה ברגע האחרון בדרך להמראה".   בדרך כלל שנייה אחת ובעיקר מזל מפרידים בין המקרים שנגמרו במוות ובין המקרים שנגמרו בהצלה. 

 

 
 
Created by Sagi-Design